Strona główna » Aktualności » Wieliczka: Europejskie Dni Dziedzictwa – Smaki dziedzictwa

 
 

Wieliczka: Europejskie Dni Dziedzictwa – Smaki dziedzictwa

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa – Smaki dziedzictwa 18 września 2021 r., w godzinach 9.00–16.00  do Zamku Żupnego i ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli w Wieliczce. Wstęp wolny.

 

Hasło tegorocznego wydarzenia „Smaki dziedzictwa” inspiruje do wspomnienia kuchni żupnej istniejącej na terenie wielickiego zamku. Prawdopodobnie był to jeden z najstarszych zakładów zbiorowego żywienia w Europie. Pozostałości po niej zachowały się do dziś na dziedzińcu w pobliżu baszty.

 

Na filarach zawieszony był duży kocioł, w którym gotowano jednodaniowy posiłek – rodzaj gęstej zupy. Z rachunków kuchni żupnej wiadomo, że w okresie staropolskim podstawowym produktem codziennej diety była kasza. Wyrabiano ją z żyta, jęczmienia, pszenicy, owsa, gryki, a nawet grochu czy soczewicy. Ważne miejsce zajmowało piwo, służące zarówno do picia jak i przygotowania piwnej polewki, oraz przyprawy i warzywa. Te ostatnie uprawiano w ogrodzie sąsiadującym z zamkiem.

 

W nawiązaniu do myśli przewodniej tegorocznej edycji wydarzenia „Smaki dziedzictwa” w Zamku Żupnym odbędą się warsztaty,  podczas których uczestnicy dowiedzą się, jakie potrawy spożywano w dawnych czasach, jakich używano przypraw oraz wezmą udział  w tworzeniu ziołowej soli kulinarnej. Ponadto na stanowiskach  będzie można zobaczyć różne gatunki soli z całego świata.

 

Dzieci wezmą udział w zajęciach edukacyjnych „Kuchnia z solą i bez”, które przybliżą im znaczenie soli dawniej i dziś oraz wykonają z masy solnej solniczkę według własnego pomysłu.

 

W programie wydarzenia jest również przewidziane zwiedzanie Zamku Żupnego,  wystaw stałych, w tym „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, oraz wystawy czasowej „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji >Helga Matzke<”.  Można na niej zobaczyć, po raz pierwszy w Polsce, wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące w przeszłości  do rodów królewskich, carskich i książęcych.

 

Będzie też można zwiedzić z przewodnikiem podziemną ekspozycję Muzeum na III poziomie kopalni soli. Rezerwacja poprzez formularz na www.muzeum.wieliczka.pl od 13 września od godz. 9.00. Odbiór wejściówek i zbiórka grup w kasie w Zamku Żupnym (od strony Ogrodu Żupnego).

Z pozdrowieniami
Małgorzata Bogucka

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Adres siedziby: ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

Adres do korespondencji: ul. Daniłowicza 12, 32-020 Wieliczka.

www.muzeum.wieliczka.pl
tel. 12 289 16 27
mail: m.bogucka@muzeum.wieliczka.pl