Strona główna » Aktualności » Wielicki Festiwal Nauki

 
 

Wielicki Festiwal Nauki

 

Wielicki Festiwal Nauki – Kampus, 01 października, godz.12.00 – 18.00.

Ekspozycje, warsztaty, a przede wszystkim spotkanie z ludźmi, którzy na temat nauki wiedzą bardzo dużo i mogą rozmawiać o niej godzinami – to wszystko będzie się działo w czasie Wielickiego Festiwalu Nauki „Tajemnice zmysłów”. To pierwsze takie wydarzenie w Wieliczce, a już z udziałem Centrum Nauki Kopernik na pewno.

 

Piętnaście interaktywnych eksponatów złoży się na zaprezentowaną przez CNK wystawę „Umysł przyłapany”. To że będzie ciekawa przekonują już same nazwy poszczególnych elementów. Bo jak nie dać się wciągnąć w zabawę gdy mamy do czynienia z: Parzydełkiem, Hulaj nogą, Polowaniem na kropki, Klawiaturą koła, Zmysłami w labiryncie, Mistrzami zapamiętywania czy Superkrótką pamięcią?

 

Mózg buduje obraz otaczającego świata na podstawie zmysłów. Z natłoku informacji wybiera te najważniejsze. Jednak ulega wpływom emocji o wiele bardziej, niż się nam wydaje. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Wystawa „Umysł przyłapany” pozwala go nakryć na sprytnych sztuczkach i podstępach.

 

Eksperymenty wywołują salwy śmiechu, zaskakują i wzbudzają ciekawość wśród osób w każdym wieku. Eksponaty są interaktywne. To znaczy, że trzeba wszystkiego spróbować samodzielnie: dotknąć, sprawdzić, przetestować. Bo tak naprawdę głównym „eksponatem” wystawy jest jej odbiorca. Zwiedzający doświadczy, jak działają jego własne zmysły i mózg. Niejeden wynik eksperymentu może wprawić w zdumienie…

 

Z kolei trenerzy z Klubu Młodego Odkrywcy z Centrum Nauki Kopernik poprowadzą warsztaty i eksperymenty popularnonaukowe. Wśród nich dwa pokazy: Ciśnienie oraz Muzyka.

 

Pierwszy z nich odpowie na pytania: dlaczego jesteśmy w stanie oddychać? czemu w górach łatwiej o zadyszkę? Ile waży ciśnienie? Będą informacje na temat atmosfery wokół Ziemi, oddziaływania ciśnienia powietrza na przedmioty, próżni, chorobie dekompresyjnej, efektów gwałtownego podwyższenia ciśnienia i wiele wiele innych.

 

Czym jest muzyka dla fizyka, a czym dla artysty? – odpowiedzi udzieli pokaz Muzyka. W jego trakcie będzie prezentacja dźwięków jak wrażenia słuchowego drgań, ich częstotliwości i zakresu słyszenia, fali dźwiękowej, fali stojącej, rytmu i melodii. Na koniec wszyscy widzowie zamienią się w orkiestrę i wspólnie odegrają melodię.

 

A to ciągle tylko część atrakcji przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik, jak również część bogatego programu Wielickiego Festiwalu Nauki. Zaprezentują się w nim jeszcze działająca w Kampusie Wielickim Kuźnia Wiedzy, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne z Niepołomic, Gimnazjum 24, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce.

 

Wielicki Festiwal Nauki do Kampusu Wielickiego w sobotę, 1 października 2016 roku w godzinach 12.00-18.00. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, wszystkich, bez wyjątku, ludzi ciekawych świata. Zapewniamy, że nikt nie opuści kampusu zwiedziony.

baner-2x3-kopia-3

 

 

 

Tags: