Strona główna » Aktualności » „Piosenka ci nie da zapomnieć”

„Piosenka ci nie da zapomnieć”

„Piosenka ci nie da zapomnieć, czyli Qui Pro Quo w Krakowie”.

Barwny i pełen humoru spektakl przenosi widzów do świata lat 20. i 30. – w czasy niezwykłego rozkwitu twórczości wybitnych polskich artystów teatru, kabaretu i kina: Hanki Ordonówny, Fryderyka Jarosego, Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Henryka Warsa i innych. O dziwo, z czasem okazuje się, że satyra sprzed stu lat nie traci na aktualności i przedstawienie oparte na tekstach i piosenkach nieomal archiwalnych, ma wydźwięk zaskakująco współczesny.

W spektaklu biorą udział znakomici krakowscy aktorzy znani między innymi ze scen Narodowego Starego Teatru i Teatru im. J. Słowackiego: Lidia Bogaczówna, Beata Malczewska, Anna Lenczewska, Bolesław Brzozowski, Jacek Milczanowski, a akompaniuje im Jerzy Kluzowicz.

Spektakl stworzył Wojciech Graniczewski, znany krakowskiej publiczności m.in. z autorskich realizacji na scenie Opery Krakowskiej, takich jak Księga Lasu, czy Muzyka i Magia. Współpraca literacka: Anna  Małachowska.

Kostiumy i scenografię zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, scenograf Opery Krakowskiej.

Fragmenty recenzji:

„…to był najlepszy z możliwych pomysłów na ten wieczór. Stara prawda Kabaretu Starszych Panów potwierdziła się, że piosenka jest dobra na wszystko. (…) „Titina” (w wykonaniu Lidii Bogaczówny, przyp. red.)  była najlepszą piosenką tego spektaklu. Gorąco polecam spektakl „Piosenka ci nie da zapomnieć…” – red. Małgorzata Bugaj, RMF Classic.

„Wspaniały spektakl, nostalgiczny, wzruszający i zabawny. Nieśmiertelne przedwojenne szlagiery w znakomitym wykonaniu! Kto jeszcze nie widział, niech czym prędzej mknie do teatru!” – prof dr. hab. Anna Burzyńska, Katedra Teorii Literatury, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Spektakl Wojciecha Graniczewskiego przy współpracy Anny Małachowskiej przenosi nas w lata 20. i 30. ubiegłego wieku, w świat niezapomnianych piosenek tamtych lat, a wszystko podane zgrabnie, z poczuciem humoru, z wykorzystaniem kupletów i fragmentów konferansjerki konferansjerki Fryderyka Jarosego, w którego postać wciela się udatnie Jacek Milczanowski. A skoro kabaret, kabaret Qui Pro Quo, to oczywiście ona, wielka dama piosenki Beata Malczewska kreująca wielką damę piosenki Hankę Ordonówną, potocznie zwaną Ordonką. W tym spektaklu generalnie to panie wiodą prym – świetne Anna Lena Lenczewska (rozkapryszona Ada – to nie wypada) i Lidia Bogaczówna (Charlie Chaplin – Ach wąsik, ach ten wąsik)! Panowie – Jacek Milczanowski i Bolesław Brzozowski są tu dobrym uzupełnieniem. W finale na chwilę przenosimy się w czasy PRL-u by pokrzepić się Wojtkiem Młynarskim – Róbmy swoje! Ponad godzinne spotkanie z piosenką mija jak z bicza trzasł i tylko strach człowieka łapie, że pewne nasze przywary i głupota są takie jak 100 lat temu!”  – red. Andrzej Czapliński

„Serdeczne podziękowania dla twórców i artystów spektaklu „Piosenka ci nie da zapomnieć”. Pragniemy przekazać, że na spektaklu w dniu 16.03.2019 obecna była „silna grupa ” z Zagłębia Dąbrowskiego. Zostaliśmy zauroczeni świetną grą aktorską, pięknym wykonaniem piosenek okresu międzywojennego oraz celnym dowcipem. Było bardzo „energetycznie”. Kochani, macie nowych fanów w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Czekamy na więcej. Pozdrawiamy” – Ewa Adwent, widz (wpis na fanpage Stowarzyszenia Na Scenie)

„Świetna kontynuacja dobrych tradycji”  – Malina Malinowska-Wollen, widz (wpis na portalu Facebook)